Jak dorabiają Polacy? Raport o pracy dodatkowej.

Październik 2023

Od wielu lat uważnie śledzimy trendy na rynku pracy, w szczególności te związane z aktywnością zawodową Polaków. Z przyjemnością udostępniamy nasz najnowszy raport – tym razem przyjrzeliśmy się bliżej kwestii podejmowania dodatkowego zatrudnienia.

Ilu Polaków dorabia? Ile czasu poświęcają na dodatkową pracę? I wreszcie, czy ma to jakikolwiek negatywny wpływ na ich podstawowe zatrudnienie?

Zachęcamy do lektury.72% pracujących Polaków przyznaje, że odczuwa negatywne skutki spowolnienia gospodarczego

Spowolnienie gospodarcze wciąż odczuwalne

Choć liczba osób odczuwających negatywne skutki spowolnienia gospodarczego nieco spadła na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy, to jednak wciąż ocena stanu gospodarki przez polskich pracowników jest daleka od optymistycznej.

W odpowiedzi na tę sytuację Polacy podejmują różne działania w celu zwiększenia swojej stabilności finansowej – wielu decyduje się na podjęcie pracy dodatkowej.49% respondentów w wieku poniżej 34 lat pracuje dodatkowo

Młodzi dorabiają częściej

Zainteresowanie pracą dodatkową jest największe wśród młodszych pracowników. Niemal co druga osoba w wieku poniżej 34 lat pracuje dodatkowo. Wynika to z wielu czynników – chęci zdobywania doświadczenia zawodowego, oszczędzania na poczet inwestycji, finansowania edukacji lub pasji. Główną motywacją stojącą za tym trendem jest jednak potrzeba poprawy aktualnej sytuacji finansowej i spięcia domowego budżetu.52% pracujących dodatkowo wybiera pracę dorywczą

Dorywczo czy na stałe?

Polscy pracownicy wykazują znaczne zainteresowanie podejmowaniem pracy dodatkowej, która może przybierać różne formy. Na wybór sposobu dorabiania wpływa szereg czynników, jak choćby wiek, wykształcenie czy forma zatrudnienia w głównym miejscu pracy. Choć największą popularnością cieszą się prace dorywcze,  dla wielu Polaków dorabianie to stały element zawodowej codzienności.39% pracujących w pełnym wymiarze godzin pracuje dodatkowo do 9 godzin tygodniowo

Ile naprawdę trwa tydzień pracy?

Choć wiele osób angażuje się w dodatkową pracę, to jednak większość nie poświęca jej więcej niż 9 godzin tygodniowo. Dodatkowe zajęcia częściej też podejmują osoby zatrudnione w głównym miejscu pracy w niepełnym wymiarze godzin.

Jednak niemal co druga osoba pracująca w pełnym wymiarze godzin wykonuje także pracę dorywczą,  co trzecia posiada stałą pracę dodatkową, a co czwarta osoba wykonuje nadgodziny u swojego pracodawcy.

Pobierz najnowszy raport o pracy dodatkowej „Jak dorabiają Polacy?”

Wypełnij formularz i pobierz raport!

"*" indicates required fields

Surname*
Share this news

Dowiedz się więcej