Globalny wpływ transformacji cyfrowej na branżę automotive
Przez dziesięciolecia motoryzacja była postrzegana jako konserwatywna branża oferująca ograniczone możliwości kariery w porównaniu z sektorami wschodzącymi. W obliczu wyzwań logistycznych, zmieniających się preferencji konsumentów i nowych technologii motoryzacja nie ma innego wyjścia, jak tylko się dostosować. Dzisiaj automotive jest w stanie stymulować innowacje, promować zrównoważone praktyki i reorganizować strategie rekrutacyjne, aby przyciągnąć wyjątkowe talenty.
Nasz najnowszy raport „Automotive – Globalne Trendy HR 2024”, podsumowujący dane jakościowe i ilościowe zebrane od ponad 6500 decydentów branżowych i kandydatów z 11 krajów, przedstawia zmieniające się trendy i nowe ścieżki, które będą kształtować przyszłość branży motoryzacyjnej.
Jesteś przygotowany na nadchodzące wyzwania? Pobierz raport i wyprzedź konkurencję.
-10%
Spadek globalnej sprzedaży pojazdów lekkich
w latach 2019-2022
-12%
Spadek globalnych przychodów przemysłu
wytwórczego w latach 2019-2022
40 MLN
W ciągu najbliższych siedmiu lat roczna sprzedaż pojazdów elektrycznych wyniesie 40 milionów sztuk
Wizerunek
sektora
W obliczu dynamicznych zmian gospodarczych, technologicznych i politycznych, sektor motoryzacyjny musi się szybko dostosować. Istnieje wysokie zapotrzebowanie na specjalistyczne umiejętności, a konkurencja o talenty dotyczy każdej dziedziny, począwszy od projektowania, a skończywszy na produkcji. Aby wzmocnić swój wizerunek, branża musi priorytetowo traktować innowacje, oferować konkurencyjne wynagrodzenie i zapewniać szerokie możliwości kariery. Choć sektor automotive jest postrzegany jako mniej atrakcyjne miejsce pracy niż inne branże, przyciąga kandydatów, którzy pasjonują się samochodami. Zachęca także możliwościami rozwoju i dostępem do innowacyjnych technologii.
Mimo wyzwań związanych z rekrutacją i presją w branży, 80,8% pracowników automotive wyraża zadowolenie lub duże zadowolenie ze swojej pracy.
80,8%
pracowników automotive jest zadowolonych ze swojej pracy
Wpływ
cyfrowej transformacji
Rozwój nowych technologii pociągnął za sobą głęboką transformację branży. Zdaniem ekspertów zmiany wpływają przede wszystkim na sytuację pracowników sektora. W największym stopniu dotykają pracowników fizycznych (57,3% wskazań), choć nie omijają również inżynierów czy projektantów (54,6%).
Co więcej, jak wynika z naszych badań, zdecydowania większość ekspertów uważa, że postęp technologiczny zwiększył zapotrzebowanie na pracowników, którzy posiadają zarówno umiejętności techniczne, jak i nietechniczne.
Dowiedz się więcej o transformacji cyfrowej
85%
ekspertów widzi wzrost zapotrzebowania na pracowników z kombinacją kompetencji technicznych i miękkich
Rozwój
poprzez upskilling i reskilling
Rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi i autonomicznymi to obecnie główna siła napędowa sektora automotive. Skutkiem tego trendu jest znacząca zmiana w zapotrzebowaniu na określone kompetencje. Aby sprostać nowym wymaganiom, przedsiębiorstwa realizują szkolenia w zakresie umiejętności cyfrowych (39,1%), a także szkolenia i warsztaty zawodowe (36,6%).
Dowiedz się więcej o reskillingu i upskillingu w branży automotive
75%
firm podnosi kwalifikacje swoich pracowników
Na rzecz
różnorodności i równości płci
Kolejnym problemem branży automotive jest jej brak atrakcyjności, szczególnie wśród kobiet: sektor znalazł się dopiero na 12. miejscu wśród najbardziej pożądanych branż do pracy. Motoryzacja, niegdyś postrzegana jako zdominowana przez mężczyzn, obecnie przyjmuje bardziej inkluzywny sposób myślenia. Nowe technologie i metody pracy przyciągają do sektora coraz więcej kobiet, wnoszących nie tylko cenne umiejętności, ale również unikalną perspektywę konsumencką.
Jednak nawet jeśli firmy motoryzacyjne dążą do przyciągnięcia i zatrzymania większej liczby kobiet, istnieją poważne przeszkody do pokonania. Z naszych ustaleń wynika, że choć 80% (w ujęciu globalnym) organizacji aktywnie działa na rzecz zniwelowania różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn, tylko 50,3% zapewnia równe płace, a zaledwie 40,8% oferuje elastyczną organizację pracy oraz wsparcie w zakresie urlopów rodzicielskich i opieki nad dziećmi.
Dowiedz się, w jaki sposób organizacje działają na rzecz równości
80%
organizacji aktywnie działa na rzecz zniwelowania nierówności płci
Jesteś przygotowany na nadchodzące wyzwania? Pobierz raport i wyprzedź konkurencję.
Wypełnij formularz
i pobierz raport!
"*" indicates required fields