Sektor usług wspólnych dla biznesu 2024: a jednak dalszy wzrost mimo pesymistycznych prognoz

Początek roku pozwala zatrudnionym w sektorze BSS z optymizmem patrzeć w przyszłość – wynika z „Raportu Wynagrodzeń w BSS 2024” Grafton Recruitment. Wzrost zatrudnienia w 2023 roku wyniósł aż 8%, a w obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje już 435 300 osób. Jednocześnie widoczna jest zmiana dynamiki rozwoju branży – Polską interesują się nowi inwestorzy, równolegle wyraźniejszym trendem staje się rozbudowa istniejących centrów i poszerzanie zakresu obsługiwanych procesów.

Pomimo niepewnej sytuacji gospodarczej sektor usług wspólnych dla biznesu w Polsce nadal się rozwija i tworzy nowe miejsca pracy. Strategiczne położenie, dobrze wykształceni pracownicy i konkurencyjne koszty działalności to tylko kilka atutów, które przyciągają inwestorów. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze zaskoczył rynek – wyniósł 8% w miejsce przewidywanych 3%.

Sektor usług dla biznesu w 2023 roku postawił na stabilizację i stopniowy rozwój. Choć pesymistyczne prognozy sprzed roku zakładały wzrost na poziomie zaledwie 2%, a optymistyczne 4%, wynik okazał się dużo wyższy. Nie pozostaje to bez wpływu na pozyskanie i utrzymanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dyskusję wokół coraz szerszego zastosowania rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję i tego, jak wpłynie to na branżę, zwłaszcza na przyszłość niektórych stanowisk – komentuje Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.

Polska na prowadzeniu

Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z wiodących regionów w branży usług BSS, a Polska utrzymuje pozycję jednego z najszybciej rozwijających się krajów, który jest obecnie siedzibą dla ponad 1700 firm zatrudniających łącznie 435 300 tys. pracowników. Jak wynika z globalnego raportu „BSS – raport wynagrodzeń i trendów 2023” Grafton Recruitment, Polska wyprzedza pod tym względem Rumunię (180 tys. zatrudnionych), Czechy (160 tys.), Bułgarię (102 tys.) i Węgry (71 tys.). Jak podaje ABSL, rodzimy sektor wzrósł w latach 2022-2023 o 7,99%, a średni wzrost na przestrzeni dekady jest jeszcze wyższy i wynosi 12,56%.

Siłą polskiego sektora usług biznesowych jest m.in. centralne położenie w Europie, które w konsekwencji obecnej destabilizacji gospodarczej i zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw, coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Niemniej istotna jest wielokulturowość – wyróżnia nas międzynarodowa, kadra z 50 krajów, świadcząca usługi w 35 językach. Obecnie najsilniejszym segmentem BSS w Polsce jest outsourcing IT, a także księgowość i finanse, kadry i płace, marketing oraz obsługa klienta – tłumaczy Joanna Wanatowicz, dyrektor zarządzająca Grafton Recruitment.

Co więcej, wynagrodzenia w Polsce są znacznie niższe niż średnia w Unii Europejskiej. Różnica ta wynosi ponad 50%. Choć wśród krajów o najniższym poziomie wynagrodzeń Polska wypada nieco mniej korzystnie niż Węgry, Bułgaria i Rumunia, to właśnie nad Wisłą mieszka najwięcej wykształconych specjalistów. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Edukacji (ISCED 2011) w Polsce w przedziale wiekowym 25-34 lat ponad 40% osób ma wyższe wykształcenie.

Kraków, Warszawa i Wrocław – na podium bez zmian

Podobnie jak w ubiegłych latach, na podium pod względem liczby zatrudnionych pracowników znalazły się kolejno Kraków, Warszawa i Wrocław.

Pozycję lidera utrzymuje stolica Małopolski, gdzie znajdują się już 284 centra usług wspólnych, zatrudniające łącznie 97 950 osób. Liczba pracowników najszybciej przyrasta jednak w stolicy Mazowsza, gdzie zatrudnienie wzrosło o 12 tys. r./r., wynosi obecnie ponad 95 tys. osób i do końca roku powinno przekroczyć 100 tys. pracowników klienta – komentuje Mateusz Skiba, manager ds. relacji z klientami, rekruter i trener w Grafton Recruitment.

Popyt na role

Na skutek spowolnienia gospodarczego zmieniła się jednak dynamika rekrutacji. Pracodawcy, podobnie jak w innych branżach, ostrożnie podchodzili do powiększania zespołów, a mniejsza liczba inwestycji skutkowała niższą liczbą wakatów.

Mniejsza liczba ofert dotyczy szczególnie stanowisk w działach HR, ale także – pomimo wciąż wysokiego popytu – zatrudnienia w obszarze finansowo-księgowym, kontrolingu oraz rachunkowości zarządczej. Obserwujemy jednocześnie wzrost zapotrzebowania na stanowiska związane z analizą i planowaniem finansowym. Przewidujemy, że ten trend utrzyma się również w najbliższych miesiącach – komentuje Dagmara Jaworecka, Division Manager Grafton Recruitment.

Eksperci sprawdzili również, jak kształtuje się zapotrzebowanie ze względu na języki obce. Podobnie jak w latach ubiegłych największa liczba ogłoszeń o pracę dotyczy języka niemieckiego (49,2%), następnie francuskiego (13,7%), włoskiego (6,8%), hiszpańskiego (5%) oraz holenderskiego (4,7%).

Jakość pracy i kompetencje w cenie

Na skutek spowolnienia gospodarczego firmy jeszcze bardziej doceniają jakość pracy, kompetencje i doświadczenie. Z obserwacji ekspertów wynika, że duża część obecnie trwających procesów rekrutacyjnych skupia się na kandydatach z większym stażem, najlepiej 3-5 letnim w danej roli. Pozyskanie i utrzymanie doświadczonych pracowników coraz częściej staje się jednak wyzwaniem. Odzwierciedla to poziom rotacji w sektorze, który w minionych latach kształtował się na poziomie 18% i pozostaje wysoki.

W odpowiedzi na wyzwania związane z kosztami utrzymania pracowników zaobserwowano wzrost zainteresowania zatrudnieniem zewnętrznym, m.in. umową o pracę tymczasową.

Obserwujemy wzrost zainteresowania elastycznymi formami współpracy, szczególnie wśród nowych inwestorów. Taka forma zatrudnienia pozwala zarówno na optymalizację kosztów, jak i lepsze dopasowanie zasobów kadrowych do poszczególnych projektów. Zatrudnienie tymczasowe wykorzystywane jest najczęściej w zespołach administracji, księgowości i obsługi klienta – komentuje Ewa Michalska, dyrektor operacyjna Grafton Recruitment.

Sztuczna inteligencja przeobraża role

Zapotrzebowanie na specjalistów w coraz większym stopniu kształtują również nowe technologie. Sztuczna inteligencja w pierwszej kolejności zastępuje proste i powtarzalne czynności, dlatego automatyzacja ma coraz większe znaczenie w branży BSS – stosowana jest w obsłudze klienta i najprostszych procesach księgowych.

AI już teraz dobrze sprawdza się w rutynowych zadaniachjesteśmy świadkami chociażby schyłku ery faktur papierowych. Mniejsze zapotrzebowanie widoczne jest również m.in. w działach wsparcia klienta, gdzie coraz odważniej wykorzystywane są „boty”, ale także w przypadku tłumaczy, czy grafików komputerowych – wymienia Joanna Wanatowicz, dyrektor zarządzająca Grafton Recruitment Rozwój AI nie stanowi jednak poważnego zagrożenia dla pracowników sektora. Rolą sztucznej inteligencji jest optymalizacja procesów, dlatego wraz z rozwojem technologii rozwija się sam sektor BSS. Wzrasta znaczenie wysokospecjalistycznych usług, a rola centrów staje się coraz bardziej ekspercka i strategiczna – dodaje Joanna Wanatowicz.

***

Grafton Recruitment to międzynarodowa firma rekrutacyjna działająca od 1982 roku, specjalizująca się w rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne, kierownicze średniego i wyższego szczebla. Poprzez sieć lokalnych oddziałów w największych polskich miastach wspiera firmy i kandydatów w rekrutacjach w obszarze pracy stałej i tymczasowej, outsourcingu, IT contractingu i RPO. Wachlarz usług dopełnia doradztwo inwestycyjne i doradztwo HR, analizy i raporty rynkowe. Grafton Recruitment jest też wyłącznym dostawcą narzędzi Thomas International w Polsce. Od 2018 roku jest częścią Gi Group Holding, międzynarodowej agencji pracy należącej do czołówki światowych liderów branży rozwiązań rekrutacyjnych. Grupa posiada biura w 57 krajach w Europie, Azji, Afryce i Amerykach. Więcej: www.grafton.pl

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Dorota Zawadzka, Communication Manager, rzecznik prasowy Gi Group Holding w Polsce

e-mail: dorota.zawadzka@gigroup.com  tel. +48 724 870 909

Share this news

Dowiedz się więcej