TISKOVÉ ZPRÁVY

Tragický nedostatek pracovníků

Prague, 04/05/2022

Téměř 40 tisíc pracovníků z Ukrajiny a mnoho dalších z Běloruska se kvůli válce vůbec nedostane na český pracovní trh. Přijít k nám mohli v rámci vládních programů ekonomické migrace, ty jsou však nyní pozastaveny. Aby firmy mohly potřebné specialisty nabrat a udržet provoz v ČR, je potřeba převést kvóty programu Kvalifikovaný zaměstnanec z Ukrajiny na jiné země. V opačném případě hrozí přesun výroby do jiných regionů a propouštění.

 

Kvůli zastaveným náborovým procesům na Ukrajině a v Bělorusku nebudou firmy schopné obsadit řadu kvalifikovaných pozic v oblasti průmyslové výroby, automobilové výroby, logistiky a stavebnictví. Půjde zejména o místa svářečů, slévačů, kovoobráběčů, strojních zámečníků, elektrikářů, CNC operátorů a seřizovačů.

 

Silná závislost českého trhu práce na Ukrajině je vidět i na kvótách vládních programů ekonomické migrace. Zatímco na pracovníky z Ukrajiny činí v rámci programu Kvalifikovaný zaměstnanec kvóta 40 tisíc ročně, na zbylých 7 zemí připadá v součtu méně než 10 tisíc. „Pokud mají čeští průmyslníci ambici naplnit už zasmluvněné nebo nové objednávky, počet příchozích zahraničních zaměstnanců stačit nebude a vláda by se tímto rizikem měla seriózně zabývat. Jediným správným řešením je zvýšit kvóty na pracovníky z jiných zemí, než je Ukrajina,“ říká Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group. V úvahu připadá zejména Asie, především Filipíny, Indie či Bangladéš, z postsovětských zemí pak Moldávie, Kazachstán a Gruzie.

 

Další vlna mobilizace může vyprázdnit české výrobní a stavební firmy

Ještě větší problémy by mohla přinést další vlna ukrajinské mobilizace. Ta se zatím netýkala Ukrajinců, kteří již v ČR měli práci. „V případě, že by vyšel zákon zaměřený na návrat Ukrajinců do vlasti, a to v podobě, jakou představil minulý týden prezident Zelenskyj, tedy zahrnující povinnost návratu všech mužů ve věku 18 – 60 let s velmi vysokými pokutami při nedodržení, mám obavu, že by většina ukrajinským mužů skutečně odjela. To by znamenalo obrovské ohrožení pro českou ekonomiku. Proto je nevyhnutelné urychleně reagovat,“ doplňuje Martin Malo.

 

Výrobci i jejich subdodavatelé se bojí propouštění

První problémy související s nemožností nabrat původně plánovaný počet ukrajinských specialistů jsou již na českém trhu patrné. „Existují případy, kdy společnosti přijaly zakázky právě v souvislosti s náborem na Ukrajině. Nyní zaměstnance nejsou schopny získat a výsledkem je přebírání zakázek sesterskými společnostmi v jiných regionech a propouštění stovek českých zaměstnanců. A to nemluvíme o subdodavatelích, kteří tím rovněž přijdou o plánovanou práci. Hrozí tedy lavinový efekt, který se dotkne i českých kmenových zaměstnanců,“ vysvětluje Martin Malo.

 

ČR svým postupem ztrácí konkurenceschopnost

ČR svým postupem ztrácí konkurenceschopnost. Protože je patrné, že závislost na pracovní síle z jediné země může paralyzovat celý průmysl, je nutné diverzifikovat zaměření a hledat nové destinace, odkud je možné hledat nové zaměstnance. Příkladem v tomto ohledu může být Polsko, které i v současné krizi pokračuje s náborem specialistů v Moldávii, Kazachstánu a dalších asijských zemích a dokáže pružně měnit směr dle aktuálních potřeb pracovního trhu.

Pro více informací kontaktujte: 

Kamil Pittner, PR Consultant, PRCOM, +420 604 241 482, kamil.pittner@prcom.cz

Jitka Součková, Chief Marketing Officer CZ & SK, Grafton Recruitment, +420 602 496 741, jitka.souckova@grafton.czAbout Gi Group Holding

Founded in 1998 in Milan, Italy, Gi Group Holding is one of the world’s leading providers of services for the evolution of the labour market. Through a global staffing and recruitment business ecosystem that counts with six individual, yet complementary brands (Gi Group, Gi BPO, INTOO, Wyser, Grafton, Tack/TMI), the group offers a 360° suite of offerings that generate relevant, and impactful solutions. Gi Group Holding works to promote a sustainable, streamlined and joyful global market for candidates and companies, reflecting the ever-changing labour market needs. The company employees over 6,000 staff and, thanks to its direct presence and strategic partnerships, is active in more than 100 nations across Europe, APAC, the Americas and Africa. Providing services to more than 20,000 client companies and with revenues of €3.3 billion (2021), Gi Group Holding is the 5th largest European staffing firm, and 16th worldwide (according to Staffing Industry Analysts). www.gigroupholding.com

PRESS CONTACT:  Jitka Součková, Chief Marketing Officer Czech Republic & Slovakia, Gi Group Holding, +420 602 496 741, jitka.souckova@grafton.cz

Share this news

Objevte více