Kogo potrzebuje branża nieruchomości? Trendy w rekrutacji 2023.

Branża nieruchomości, nazywana często „papierkiem lakmusowym gospodarki”, dynamicznie i szybko reaguje na sytuację ekonomiczną, podobnie jak związany z nią rynek pracy. Związane z licznymi wyzwaniami zmiany spowodowane pandemią i wojną w Ukrainie, a także rozwojem ESG stworzyły jednocześnie nowe szanse i oczekiwania rekrutacyjne. W 2023 roku sektor real estate nieustająco potrzebuje specjalistów od leasingu, strategów i project managerów, a także osób mających wiedzę w obszarze socjologii i psychologii. Jakie kompetencje są w cenie i dlaczego?

Choć zarówno skutki pandemii COVID-19, jak i agresji Rosji na Ukrainę spowodowały spowolnienie aktywności deweloperów i funduszy inwestycyjnych, branża nieruchomości rozpoczęła 2023 rok z wynikami lepszymi, niż przewidywane.

– Wyzwania ostatnich lat sprawiły, że firmy z sektora nieruchomości musiały przeformułować swoją strategię działania w poszczególnych segmentach rynku. Oprócz konieczności dostosowania się do nowych realiów pojawiły się nowe możliwości rozwoju. Branża niewątpliwie jest w trakcie dużej zmiany – mówi Joanna Kozarzewska, Partner, Head of Real Estate & Construction w Wyser.

Powyższe czynniki miały swoje odzwierciedlenie w postaci przetasowań na nieruchomościowym rynku pracy. Pod koniec minionego roku zauważalne były zwolnienia, które wynikały z niepewności firm i chęci przygotowania się na to, co może przynieść 2023. Według ekspertki Wyser były one raczej przejawem nadmiernej ostrożności i „dmuchania na zimne”. Początek roku pokazuje, że rynek nieruchomości budzi się do życia. Jakich specjalistów i kompetencji potrzebuje obecnie branża?

Sektor office szuka strategów i specjalistów od najmu

W związku ze zmianą stylu pracy spowodowaną pandemią i częściowym powrotem do biur, zmieniają się potrzeby najemców biurowych. W związku ze wzrostem popularności pracy hybrydowej firmy szukają jak najbardziej optymalnych rozwiązań dotyczących korzystania z powierzchni biurowych. Coraz większy nacisk kładzie się także na tworzenie przyjaznego i atrakcyjnego miejsca pracy, do którego zespoły będą chciały wracać.

– Firmy szukają czynników, które będą przyciągać pracowników do biur – to jest i nadal będzie dużym wyzwaniem. Rynek nieruchomości potrzebuje więc dobrych strategii workplace, a co za tym idzie specjalistów z obszaru środowiska pracy mających przygotowanie socjologiczne i psychologiczne, którzy wraz z architektami będą optymalizowali przestrzeń i dostosowywali ją do aktualnych potrzeb – komentuje Joanna Kozarzewska.

Potrzeba optymalizacji powierzchni biurowych powoduje przetasowania wśród najemców, podnajmy i relokacje. W związku z tym, że w ostatnim czasie uruchomionych zostało niewiele nowych inwestycji biurowych, branża staje przed wyzwaniem niedoboru powierzchni, a firmy planujące relokację mają znacznie mniejszy niż przed pandemią wybór potencjalnych przestrzeni. Przy poszukiwaniu kadr duży nacisk kładzie się na jakość pracy leasing managerów. Rynek potrzebuje osób doświadczonych w prowadzeniu negocjacji zarówno reprezentujących najemcę w poszukiwaniu lokalizacji, jak i w ramach budowania polityki komercjalizacji nieruchomości. Wzrasta także zapotrzebowanie na project managerów oraz specjalistów od fit-outów, a także na asset managerów, którzy zarządzają budżetami inwestycyjnymi oraz dbają o jakość prowadzonego portfela.

Retail parki generują nowe zapotrzebowania

W branży retailowej zaobserwować można duże przeformatowanie. Część firm zmienia strategię – wchodzi do mniejszych miast (ok. 50 tys. mieszkańców), wybiera mniejsze powierzchnie, przystosowuje je do rynku i potrzeb. W związku ze zmianą funkcji wielu obiektów rośnie zapotrzebowanie na fit-out i specjalistów od przebudowywania i wykańczania powierzchni. Na popularności zyskują nowe formaty – przede wszystkim retail parki. Dynamiczny rozwój tego typu obiektów powoduje zapotrzebowanie na ekspertów od akwizycji gruntowej, którzy są odpowiedzialni za poszukiwanie działek pod nowe parki handlowe.

– Istotnym tematem są niełatwe relacje pomiędzy właścicielami centrów i galerii handlowych a najemcami. W związku z tym, że rosną koszty utrzymania nieruchomości, zwłaszcza energii, a co za tym idzie – najmu, nie są oni w stanie podpisywać umów długoterminowych. Coraz częściej na liście oczekiwań najemców pojawia się uzależnienie stawek czynszów od obrotów. W galeriach handlowych będą więc potrzebni specjaliści od strategii leasingowych i marketingowych – podkreśla Joanna Kozarzewska.

Industrial potrzebuje wykwalifikowanych kadr

Branża magazynowa to najbardziej stabilny segment rynku nieruchomości. Do jego skokowego wzrostu przyczynił się przede wszystkim rozwój e-commerce i zapotrzebowania branży logistycznej. Po lekkim zahamowaniu w związku ze wzrostem kosztów budowlanych zapadają kolejne decyzje dotyczące budowy nowych magazynów.

– Branża magazynowa, podobnie jak inne sektory nieruchomości, potrzebuje specjalistów od leasingu, jednak w jej przypadku proces najmu wygląda nieco inaczej. Inwestorzy rzadko budują nowe magazyny opierając się na spekulacjach, a częściej w systemie BTS (build to suit), czyli pod konkretnego najemcę. Potrzebni są zatem specjaliści od developmentu, czyli przeprowadzenia całego projektu w sposób kompleksowy, zaczynając już od poszukiwania lokalizacji gruntowej – wyjaśnia Joanna Kozarzewska.

„Zieloni” specjaliści poszukiwani

ESG – jeden z najsilniejszych obecnie trendów w biznesie – jest coraz bardziej widoczny także na rynku nieruchomości, co wynika z rosnącej świadomości wpływu środowiskowego i społecznego oraz taksonomii unijnej. Firmy z rynku nieruchomości kładą nacisk na zielone, ekologiczne rozwiązania i potrzebują ludzi specjalizujących się w tworzeniu strategii w tych obszarach.

– W polskim biznesie nadal brakuje specjalistów z kompleksowymi kompetencjami w kontekście wszystkich kryteriów ESG (environmental, social and corporate) – w Europie Zachodniej obszar ten jest bardzo rozwinięty, u nas jeszcze raczkuje. Biorąc pod uwagę trend rozwoju ESG branża nieruchomości potrzebuje ekspertów w zakresie zrównoważonego rozwoju i minimalizacji śladu węglowego – komentuje ekspertka Wyser.

O Wyser:

Wyser jest należącą do Gi Group Holding firmą rekrutacyjną o globalnym zasięgu, działającą w 13 krajach. Zespół doświadczonych konsultantów specjalizuje się w doradztwie i rekrutacjach na stanowiska kierownicze wyższego szczebla (Executive Search). Wspiera organizacje w analizie ich potrzeb w obszarze HR, dopasowując profil rekrutowanych kandydatów do oczekiwań i potrzeb. Zapewnia doradztwo i wsparcie w konsekwentnym budowaniu ścieżki zawodowej managerów. Więcej na stronie: https://pl.wyser-search.com/

KONTAKT DLA MEDIÓW

Dorota Zawadzka

Communications Manager, rzecznik prasowy Gi Group Holding w Polsce

E: dorota.zawadzka@gigroup.com M: +48 692 186 083

Share this news

Dowiedz się więcej